بسم الله الرحمن الرحیم

به حول و قوه الهی جلسه هیات رئیسه شورای اسلامی شهر شریفیه در مورخ 12 مهر 97 با حضور اعضای محترم هیات رئیسه و شهردار محترم تشکیل گردید.
جلسه با قرائت قرآن مجید توسط آقای حسن بهتویی آغاز گردید.
سپس آقای احمد قدوسیان در خصوص اولین جلسه هیات رئیسه عنوان نمودند که فلسفه هیات رئیسه شورای اسلامی شهر جهت تدوین برنامه ها،خط مشی ها و سیاست های اداره شورا و پیگیری تهیه و تدوین برنامه سالیانه و نظارت بر عملکرد نمایندگان منتخب شوراها و در جهت انسجام کارآمدی و مدیریت و ارتقاء عملکرد شورا ،حل و فصل مسائل و مشکلات کمیسیون ها و اداره جلسات شورا و حفظ انتظام و انضباط شورا می باشد و به آقای حسن بهتویی و آقای آیت نظری اصل و شهردار محترم تبریک عرض نمودند و خواستار همکاری و همفکری بیشتر برای پیشبرد و ارتقاء عملکرد هیات رئیسه شدند و اعضای هیات رئیسه آقای مهندس هادی رمضانی را به عنوان دبیر هیات رئیسه شورای اسلامی شهر شریفیه برای سال دوم انتخاب نمودند و همچنین از خدمات سال اول دوره پنجم ایشان تقدیر و تشکر نمودند.

IMG_0310
در ادامه آقای بهتویی به مناسبت هفته نیروی انتظامی خواستار تشکر و قدردانی از پرسنل خدوم کلانتری 14 شریف آباد که در هر شرایطی جهت استقرار آرامش و امنیت حضور دارند شدند.سپس در خصوص فلسفه و جودی شورا که در تلاش برای احقاق حقوق شهروندان می باشد توضیحاتی بیان نمودند و رضایت عموم شهروندان را از اولویت مجموعه مدیریت شهری بر شمردند و هیات رئیسه شورا را که دستور العمل دقیق در خصوص تلاش برای حفظ جایگاه،اقتدار و دفاع از حقوق شوراها و شهروندان محترم می باشد را اشاره نمودند. سپس به ظرفیت بالای اعضای محترم هیات رئیسه اشاره کردند و دستورالعمل شرح وظیفه هیات رئیسه و سخنگوی شوراهای اسلامی بخش،شهر،شهرستان،استان و عالی استان ها مصوب 1385/12/10 شورای عالی استان ها را در جلسه به شرح ذیل قرائت نمودند:
ماده 1 :منظور از هيئت رئيسه در اين دستورالعمل مجموعه ساختاري است كه متشكل از رئيس، نائب رئيس، منشي يا منشيان و سخنگو بوده و اين مجموعه داراي شخصيت حقوقي مستقل مي باشد .
تبصره 1 :شرح وظايف هر يك از اعضاي هيئت رئيسه مواردي است كه در آيين نامه‌هاي داخلي شوراهاي اسلامي بخش، شهر، شهرستان، استان و عالي استانها و آئين نامه اجرايي شوراهاي اسلامي شهر مصوب هيئت وزيران ذكر شده است .
تبصره 2 :ساز و كار انتخاب اعضاي هيأت رئيسه بر اساس مستندات ماده 16 قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور، اصلاحي (82/7/6) و همچنين آئين نامه‌هاي داخلي شوراهاي موضوع اين دستورالعمل خواهد بود .
ماده 2 :وظايف و اختيارات هيئت رئيسه شوراها عبارتند از :
1-همكاري با رئيس شورا در اداره جلسات شورا و حفظ انتظام و انضباط شورا .
2-تدوين برنامه‌ها، خط مشي ها و سياستهاي اداره شورا كه به تصويب شورا خواهد رسيد .
3-همكاري در جهت انسجام، كارآمدي و ارتقاء عملكرد شورا .
4-همكاري با رئيس شورا درخصوص اولويت بندي برنامه‌ها، تهيه و تنظيم دستور جلسات، ثبت مذاكرات شورا، كميسيونها، تنقيح، ارسال، پيگيري و اجراي مصوبات شورا .
5-تلاش براي حفظ جايگاه، اقتدار و دفاع از حقوق شوراها .

6-همكاري با رئيس شورا در نظارت بر حسن اجراي آيين نامه داخلي، قانون و مقررات در جلسات شورا
7-همكاري در حل و فصل مسائل و مشكلات كميسيونها و تلاش براي ارتقاء عملكرد كميسيونها
8-پيگيري تهيه و تدوين برنامه ساليانه و همچنين بودجه داخلي شورا
9-نظارت بر عملكرد نمايندگان منتخب شوراها در نهادها، سازمانها، مجامع و هيئت ها
ماده 3 :جلسات هيئت رئيسه شوراهاي موضوع اين دستورالعمل بصورت رسمي و با حضور اكثريت نسبي اعضاء هيئت رئيسه و با دستور جلسات مشخص تشكيل و كليه مذاكرات، تصميمات و مصوبات هيئت رئيسه در دفتر مخصوص ثبت و ضبط خواهد شد . حضور رئيس يا نائب رئيس در جلسه الزامي است .
تبصره 1 :تعداد و چگونگي تشكيل جلسات هركدام از شوراهاي موضوع اين دستورالعمل متناسب با حجم و ميزان فعاليتها و طرحها و برنامه‌هاي هر شورا و مطابق تصميمات داخلي هيئت رئيسه خواهد بود اما حداقل برگزاري يك جلسه رسمي ماهيانه ضروري و الزامي است .
تبصره 2 :براي ثبت مذاكرات و مصوبات هيئت رئيسه، پيگيري تصميمات و انجام ساير امور جاري هيئت رئيسه يك نفر از اعضاء يا غير عضو داراي تخصص و تجربه مرتبط با رعايت قوانين و مقررات و با حكم رياست شورا بعنوان دبير هيئت رئيسه انتخاب خواهد شد .
تبصره 3 :حضور در هيئت رئيسه و فعاليت اعضاي آن نافي ساير مسئوليتها و وظايف هركدام از اعضاء در شورا، كميسيونها و مجامع نخواهد بود .
تبصره 4 :اعضاي هيئت رئيسه در انجام فعاليتهاي مربوطه ملزم به رعايت قانون شوراها، آئين نامه‌هاي داخلي و ساير مقررات موضوعه مي باشند . هيأت رئيسه در مقابل اعضاء شورا پاسخگو خواهد بود و كليه مصوبات خود را مي بايستي بلافاصله به اطلاع اعضاء شورا برساند .
در ادامه آقای آیت نظری اصل جلسه هیات رئیسه شورا به صورت رسمی و با حضور اکثریت نسبی هیات رئیسه و با دستور جلسات مشخص تشکیل و کلیه مذاکرات،تصمیمات و مصوبات هیات رئیسه در دفتر مخصوص ثبت و ضبط خواهد شد و همچنین هر هفته یک جلسه با هماهنگی دبیر هیات رئیسه شورا به اعضای هیات رئیسه اطلاع خواهد داد و هیات رئیسه هم در مقابل اعضای شورا پاسخگو خواهد بود و همچنین کلیه مصوبات خود را بلافاصله به اطلاع اعضای محترم شورا می رساند.

IMG_0308
در ادامه آقای دکتر هاشمی شهردار محترم خواستار همکاری و هم اندیشی بیشتر در راستای حل مشکلات عمرانی و توسعه شهر شدند.سپس آقای مهندس رمضانی دبیر محترم هیات رئیسه نیز در خصوص زمان تشکیل جلسات پس از هماهنگی با اعضای محترم هیات رئیسه به اطلاع آنها خواهند رساند و همچنین بر طبق تبصره1 ماده3 همان دستورالعمل مذکور مقرر می دارد تعداد و چگونگی تشکیل جلسات هر کدام از شوراهای موضوع این دستورالعمل متناسب با حجم و میزان فعالیت ها و طرح ها و برنامه های هر شورا و مطابق تصمیمات داخلی هیات رئیسه خواهد بود اما حداقل برگزاری یک جلسه رسمی ماهیانه ضروری و الزامی است و بر طبق مصوبه 333 شورای اسلامی شهر شریفیه هفته ای یک جلسه در صحن شورای اسلامی شهر برگزار گردد.

2 دیدگاه برای “جلسه هیات رئیسه شورای اسلامی شهر شریفیه سال 97

  • shora گفته:

   باسلام
   امام خمینی(ره) فرمودند:قانون برای خدمت به مردم وضع شده است و به نفع جامعه می باشد و باید کارهای خود را با قانون منطبق کنیم و نه اینکه قانون را با کارهای خودمان منطبق کنیم و دزدها و دیکتاتورها از قانون می ترسند.
   اعضای محترم شورای اسلامی شهر با تاسی از فرمایش امام خمینی(ره) قانون را سرلوحه امور مدیریت شهری می نمایند.
   باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.